ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Градът

Антония Първанова: Има много добри европейски политики за хората с увреждания, но тук те не се прилагат

Лидерът на НДСВ и един от най-активните евродепутати Антония Първанова се срещна с представители на организации на хора в неравностойно положение в Първа поликлиника. Водачът на листата на „КОД-Антония Първанова, Илиана Раева-ОБ, НДСВ СДП” за евроизборите бе на специално посещение в Пловдив в навечерието на старта на кампанията. Евродепутатът не случайно инициира събитието- тя е сред най-дейните участници в изграждането на европейски политики за хора в неравностойно положение. Трудна среща. Защото от години работя с различни организации на национално и европейско ниво. За да мога в европейско законодателство на всяко място, на което е възможно, да сложа въпроса с правата и интересите на хората с увреждания. В България проблемът идва от там, че има много малко разбиране по отношение на техните нужди и оценката на индивидуалните им потребности. В  ЕП можем да защитим пакет от права в различни законодателства , можем и финансов ресурс да защитим. Но на национално ниво тотално се наруши практиката на тяхното представителство чрез неправителствени организации, при вземането на управленски решения, при правене на законодателство и определяне на политики за равнопоставеност и достъп до околна среда, до достоен начин на живот, подчерта Първанова след срещата.  

Тя категорично подчертава, че проблемите са на национално ниво. Хората не са запознати какво е направено в Европа, защото не могат да усетят на тук ползите от тези постижения. Това е така, защото в България има поредица от бариери, поредица от чиновническо самочувствие, неглижиране на техните интереси. Трябва да се мисли какъв механизъм би могло да се създаде, когато става въпрос за хора с увреждания, които имат най-голяма нужда от подкрепа. Механизъм, който да е работещ и да гарантира, че ако националното правителство не се справя, то да има възможност за европейска сакнция. Не само в смисъла на финансова или политическа, а мониторингова, чрез която да се върви в посока постигане на добри резултати. Да се насочва финансовият ресурс от европрограми така, че той да стига до хората в нужда. А не да се усеща едно чиновническо отношение, което работи в посока да се усвоят едни пари, но не и в полза на хората. Най-важен е крайният ефект в обществена полза, а не просто отмятането на задачата. За съжаление за това се изисква много, много работа със самите НПО-та. Не може някой, който не живее с проблемите и бариерите , които сме създали, да си представи какво е да си човек с увреждания, какво е да си обект на изключване и включване, да си неглижиран, да си дискриминиран, допълни деветата най-активна депутатка в Европейския парламент.

Очаквайте интервю с евродепутата за ЕС

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. те имат нужда от съдействие, от признание и от помощ да упражняват своите права на граждани и да развиват потенциала си в интерес на държавата и обществото. Наш дълг е да ги подкрепим“ ДА СЕ РАБОТИ В ПОСОКА ЕВРОПЕЙСКО БЪДЕЩЕ И ЗА хората с увреждания“

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина